Berlín

V březnu tohoto roku jsem svou cestu nasměroval do hlavního města Německa, tedy do známého Berlína. Berlín je rovněž největším městem Německa, hlavním městem se stal roku 1991 a od sjednocení země patří také k největším městům v Evropě, celkově je největším městem Evropské unie. Ve 20. letech 20. století byl Berlín dokonce třetím největším městem na světě. Město leží na břehu řeky Sprévy, která se následně vlévá do Havoly. Z pohledu topografie lze Berlín shrnout tak, že na svém území čítá mnoho jezer, která se nachází v západních a jihovýchodních čtvrtích města, kde největší jezero nese název Müggelsee. Pozoruhodné je ale také zjištění, že zhruba jedna třetina rozlohy města je tvořena lesy, parky, řekami, zahradami, kanály a tedy také jezery. V tomto díle cestovního blogu BadaTell vám tak přiblížím místa, která shledávám jako jedny z předních, na která se v případě návštěvy města rozhodně stojí za to podívat. 

berlin architectureJedno ze zajímavých uskupení architektury v Berlíně


Hlavní krásy města najdeme zejména v jeho centru, zrovna tak je ale možné ledacos nalézt i lehce mimo něj. Takovým těsným bodem k centru Berlína může být například Charlottenburg. Charlottenburg je čtvrť Berlína, ve které se nachází stejnojmenná palácová stavba Charlottenburg, jenž je zároveň největším zámkem Berlína. Toto místo je hlubokým centrem kultury a díky přilehlým zeleným prostranstvím i nočního života. K příjemnému večernímu klidu tak doporučuji Schlossgarten, zahradu s nádhernou atmosférou. 

Schlossgarten s pohledem na Charlottenburg


Historie města Berlín se nepopiratelně pojí s tragickým a navždy nezapomenutelným obdobím Holokaustu. Obětem tohoto období je v Berlíně věnován proslulý a esteticky velmi hluboký památník „Memorial to the Murdered Jews of Europe“ (do němčiny přeloženo jako německy Holocaust-Mahnmal a Denkmal für die ermordeten Juden Europas), ležící nedaleko Braniborské brány. Vůbec první návrh a tento památník vzešel z roku 1988, po dlouhých a mnohdy i velice sporných diskusích ale konečná stavba začala až roku 2003. Finální otevření památníku proběhlo 10. května roku 2005, jeho proslulost byla prakticky okamžitá a jeho rozloha činí 13 100 m².

Holocaust memorial BerlinMemorial to the Murdered Jews of Europe


Vládní čtvrť v Berlíně, neboli Regierungsviertel, je projektem, jenž zaujme oko svou průbojnou moderní podobou v symbolice 21. století. Velkolepá výstavba byla zahájena již v roce 1997 a zakončena v roce 2003. Tento neobvyklý a výrazný areál se nachází u řeky Sprévy, tedy nedaleko budovy Říšského sněmu. Zajímavostí stavby je skutečnost, že mnohé z budov pochází od různých architektů, navzdory tomu je zde ale dodržován souvislý princip a sehraná podoba, která v konečném komplexu utváří esteticky fungující celek. 

RegierungsviertelRegierungsviertel 


DALŠÍ MÍSTA BERLÍNA V KOLÁŽI

BERLIN fotosOd levého horního rohu: Nikolaiviertel, Zoologická zahrada Berlín, Sony centrum, Potsdamer platz, 
Braniborská brána, Reichstagsgebäude, Berliner Mauer, Grunewald Berlin, Royal Museum BerlinZÁVĚREM

Berlín je velkolepým a rozhodně vyčnívajícím městem. Jeho předností je dle mého pestrost a různorodost, najdete zde historické architektonické památky, ale i projevy v podobě moderního umění a to klidně vedle sebe bez jakékoli separace. Mnoho zásadních míst z dějin, mnoho míst pro noční a kulturní život, jedinečnost, kterou lze poznat v jediném městě. Řekl bych, že právě to otevírá Berlín pro mnoho z nás a právě proto se do něj budeme i nadále vracet. 

 

autor článku: Jaromír Vondra