Velký Javor, Velký Arber

Na tento díl cestovního blogu jsem se obzvláště těšil, neboť nabízí naprosto ojedinělé prostranství nejvyššího vrcholu Šumavy vůbec. Jediným dopoledním výšlapem tak můžeme spatřit široce dohlednou panoramatu několika rozličných pohledů, to vše se bude odehrávat na tom nejznatelnějším výklenku v Bavorském lese. Tím je zřejmé, že poutí následujících řádků nám bude právě Velký Javor (Großer Arber). Se svými 1 456 m. n.m. je k dnešnímu dni tou nejnavštěvovanější horou, kterou můžete napříč Bavorským lesem dohledat. Nachází se zhruba 5 kilometrů od směrem na západ od Bavorské Rudy v zemském okrese Regen v Bavorsku a svým přirozeným zákoutím vám nabídne celou řadu zážitků o mnoha variantách pro prožití dne. 

ArberkolazVýstup z kabinové lanovky, Radarové kopule, Hostinec Berghaus Sonnenfels, Pano výhled přímo na malé Javorské jezero

Na vrchol Velkého Javoru se lze bezproblémově dostat bezpečnou moderní kabinovou lanovkou, kdy jednosměrný lístek vyjde dospělého na 11 euro. Za parkování na úpatí zaplatíte zhruba 4 eura. V každém případě ale samozřejmě existuje i pěší možnost zdolání jednoho z nejkrásnějších vrcholů Šumavy. Postupná trasa po udržovaných cestách je za pozvolna klikatícím se Bavorským lesem zážitkem, který si po prvním seznámení do svého bloku cílů nepochybně zapíšete ještě jednou, vedle čehož se stane podmanivým zážitkem v každé roční době. Při takovém průniku napříč hlubokým prožitkem krajiny je ale zapotřebí pamatovat, abychom vždy postupovali výlučně po vyznačených stezkách, jelikož určité oblasti jsou od roku 1939 přísně chráněny. Jedná se například o kosodřeviny v místě vrcholu či plovoucí ostrůvky/ „Schwimmende Inseln“ a lekníny v obou ledovcových Javorských jezerech.

PanoramArber_40Rozmanitý výhled na jedné z rozhleden přímo vedle výstupu z kabinové lanovky

Natolik rozmanitý vrchol Javoru je tvořen hned čtyřmi skalami - Grosser Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze, který nese své jméno po věhlasném hudebním skladateli, dramatikovi a básníkovi (autor opery Rienzi, Bludný Holanďan..) a poslední čtvrtý vrchol Ostspitze. Každý z těchto vrcholů tak nabízí pestrý rozhled do všech světových stran. Ve své podstatě každý okolní vrchol Šumavy má cosi symbolického, podle čehož jej rozeznáte i z velkých dálek. Velký Javor čítá také takový snadno pronikavý bod, kterým jsou dvě radarové kopule, spadající pod zařízení německé vojenské protivzdušné obrany. Toto zařízení vzniklo během studené války a to i přes znatelné protesty místních ochránců přírody. Tehdejší účel tohoto zařízení byla náplň, která měla sledovat vzdušný prostor nad Východním blokem, čímž byl celý provoz zařízení zahájen v roce 1983, tehdy se dvěma radarovými anténami. Kompletní zařízení protivzdušné obrany je k dnešnímu dni provozováno v rámci přísného integrovaného systému pod protivzdušnou obranou NATO. 

ArberZávěrečný úsek cest při sestupu z vrcholu Javoru

Cestou z vrcholu Arberu máte na výběr mnoho tamních turistických tras. Můžete zamířit na dvě Javorská jezera, která čítají mnoho bezmezně rozmanitých přírodních úkazů s klidností, kterou lze pohledat jen na několika málo místech, o těchto jezerech si ale blíže povíme v příštím díle Badatelle:). Pokud se ale protentokrát rozhodnete spíše pro přímý sestup zpět k parkovišti, je pro vás po klikatící se pokojné stezce doprovázen rozhled nad okolními krajinami a lesy. Cestou se těsně před koncem trasy můžete zastavit v místním hostinci  Berghaus Sonnenfels s velmi přívětivou atmosférou a tradiční hudbou, to vše na venkovním prostranství podmanivého Bavorského lesa. 

ZÁVĚREM

Samým zakončením tohoto dílu bych rád vyjádřil, že okolí Bavorského lesa považuji za vůbec nejkrásnější kouty za hranicemi České republiky. Celkový dojem, který ve vás tato místa vyvolávají, je snadno zapamatovatelný a velmi věrohodně vás dovede navnadit k dalším návštěvám a opětovným šťastným návratům. Německo si svého území náležitě považuje, čehož si lze všimnout vlastně na každém kousku země. Udržovanost přírodních krajin je zde skutečně pověstnou a zároveň přirozenou, což v pozorovateli utkví ve formě jedinečného zážitku prakticky okamžitě.

autor článku: Jaromír Vondra
zdroj: zelezna-ruda.cz